هکرها را مات کنید (۱)

 

همزمان با افزایش استفاده هموطنان از تلفن های همراه هوشمند و عضویت در شبکه های اجتماعی تلفن همراه شاهد افزایش پرونده هایی در باره سوءاستفاده ها و اخاذی در این فضا هستیم که به گفته پلیس فتا، بی اطلاعی تعداد زیادی از قربانیان از خطرات این فضا باعث شده در دام مجرمان گرفتار شوند. از این هفته در صفحه هوش سیاه به زبانی ساده نقاط ضعف سیستم عامل های تلفن همراه، نحو دسترسی به اطلاعات و راههای پیشگیری را تشریح می کنیم . با ما همراه باشید تا نه تنها به یک کارشناس در این حوزه تبدیل شوید بلکه مجرمان سایبری را به راحتی مات کنید.

می‌توان گفت که ما هم‌اکنون در عصر تکنولوژی و ارتباطات هستیم. در این مقطع زمانی، همه اطلاعات شخصی ما در ابرکامپیوترهای جهان ذخیره می‌شوند. داده‌هایی که اگر ما امنیت را در اولویت کارهای خود قرار ندهیم، می‌تواند به راحتی برای دیگران به اشتراک گذاشته شود. به همین منظور واژه امنیت در تلفن‌های هوشمند اهمیت پیدا می‌کند.

نخست باید نقاط قوت و ضعف سیستم عامل‌های مختلف تلفن همراه را بررسی کنیم و در شماره های بعدی، به راهکارهای امنیتی خواهیم پرداخت.

هم‌اکنون بیشتر دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند، دارای سه نوع سیستم عامل هستند که بدین شرح هستند:

1. اندروید (Android)

2. آی او‌-اس (iOS)

3. ویندوز فون (Windows Phone)

در این شماره، به سیستم عامل اندروید خواهیم پرداخت. بنابر ترجمه واژه‌نامه کمبریج، اندروید این‌گونه تعریف شده است: “یک ربات که به گونه‌ای ساخته شده تا شکل ظاهری شبیه به انسان داشته باشد.” بنا بر این تعریف شاید بتوان کلمه ربات انسان‌نما را ترجمه مناسبی برای این واژه در نظر گرفت.

اندروید بر پایه هسته لینوکس ساخته شده ‌است و بیشترین استفاده را در بین سیستم‌ عامل‌های همراه دارد. اولین نسخه از این سیستم عامل در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت گوگل معرفی شد. با توجه به معرفی نسخه ۷ این سیستم عامل، مبنای مقاله ما بر پایه نسخه‌های ۶ و ۷ اندروید خواهد بود.
نقاط قوت:

1. در این سیستم عامل (به دلیل متن باز بودن)، با برنامه‌های ارائه شده، می‌توان تغییرات گسترده‌ای را در رابط کاربری ایجاد کرد. طریقه قرارگیری آیکون‌ها، تصاویر متفاوت پس‌زمینه برای هر صفحه، دستکاری در سیستم اصلی اندروید (تا جایی که به صورت رسمی اجازه داده شده است) و موارد دیگر از جمله این امکانات است.

2. به لطف تجربه شرکت گوگل در ارائه سرویس‌های خود به مردم سراسر جهان، زبان‌های گوناگون در این سیستم عامل گنجانده شده است. ارائه سرویس‌های مختلف به مردم سراسر جهان، باعث شده که مدیران شرکت گوگل بیشتر و بهتر با فرهنگ و زبان‌های مختلف آشنایی پیدا کنند. البته قدرت فرهنگ ویرایشی (گرامری و دستوری) این زبان‌ها را نیز نباید نادیده گرفت که با چه دقتی به کیبورد مجازی گوگل اضافه شده است.

3. تنوع در رابط کاربری شخصی‌سازی شده توسط شرکت‌های سازنده تلفن همراه را نیز می‌توان یکی از مزیت‌های این سیستم عامل برشمرد. هر کدام از شرکت‌های سازنده تلفن همراه با تغییرات در رابط کاربری اندروید، سعی می‌کنند محیطی جذاب‌تر ارائه دهند.

4. مدیریت بهتر عکس‌ها و موزیک‌ها و فایل‌ها در سیستم عامل اندروید، یکی از حُسن‌های این سیستم عامل است. به نوعی می‌توان گفت، این سیستم عامل تنها سیستم عامل دستگاه‌های همراه است که بهترین امکانات را به کاربران برای مدیریت فایل‌های شخصی ارائه می‌دهد. در حقیقت با یک دستگاه دارای سیستم عامل اندروید، به کامپیوتر نیازی نخواهید داشت.
نقاط ضعف:

1. به دلیل راحتی دسترسی برنامه‌نویسان به هسته اصلی سیستم عامل اندروید، این سیستم عامل خیلی بیشتر از سایر سیستم‌عامل‌ها در معرض خطر قرار دارند. کاربران می‌توانند به راحتی دستگاه خود را از لحاظ سیستمی باز کنند (روت کنند) تا بتوانند تغییراتی را در سیستم عامل خود اعمال کنند. ضعف این امکان بیشتر از قوت آن است، چرا که با روت کردن دستگاه، نرم‌افزارهای مخرب بیشتر دسترسی خواهند داشت تا خود را به هسته سیستم عامل برسانند. البته این پایان کار نیست! چرا که ناآگاهی و دادن اطلاعات نادرست توسط فروشندگان تلفن همراه و دستگاه‌های هوشمند به کاربران نیز مشکلات متعددی را ایجاد کرده است (در شماره‌های بعدی به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت).

2. مدیریت ضعیف حافظه پنهان برای اجرا و مدیریت برنامه‌های جانبی سیستم عامل اندروید از ایرادهای اصلی این سیستم عامل است. به همین خاطر است که سازندگان دستگاه‌های همراه همیشه به فکر افزایش قدرت پردازنده و حافظه پنهان دستگاه‌های تولیدی خود هستند.

3. فروشگاه اصلی نرم‌افزار گوگل نیز ایمن نیست. به هیچ عنوان نباید به این فروشگاه پر از ویروس و بدافزار اعتماد کرد. در اساسنامه استفاده از خدمات گوگل نیز به صراحت ذکر شده است که شرکت گوگل از صحت و سقم سلامتی نرم‌افزارهای ارائه شده در فروشگاه خود، خبر ندارد و هیچ مسئولیتی را برعهده نمی‌گیرد. هرچند که در صورت ارائه گزارش، نرم‌افزار مخرب از فروشگاه حذف خواهد شد، اما در هر صورت، این نرم‌افزار قربانی خواهد گرفت!

در مجموع، شرکت گوگل با سیاست‌های زیرکانه خود توانسته است که توجه بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کند.

ناگفته نماند که ما سعی کردیم به نکات اصلی و مهم مباحث بپردازیم تا از حوصله خوانندگان خارج نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *