سیستم‌عامل‌های موبایل را بیشتر بشناسید | قسمت سوم: آشنایی با ویندوز فون

سیستم‌عامل‌های موبایل را بیشتر بشناسید | قسمت سوم: آشنایی با ویندوز فون

سیستم عامل ویندوز فون بر پایه Windows CE و Windows NT طراحی شده است. این سیستم عامل از سال ۲۰۱۰ جایگزین پلتفرم ویندوز موبایل شد. برخلاف سیستم عامل ویندوز موبایل که برای شرکت‌های بزرگ طراحی شده بود، شرکت مایکروسافت با معرفی سیستم عامل ویندوز فون، مستقیماً بازار مصرف‌کنندگان را نشانه گرفت و سیستم عامل Windows CE را برای شرکت‌های بزرگ بهینه‌سازی کرد.

شرکت مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز فون، به جای استفاده از برنامه‌های EXE، از برنامه‌های مبتنی بر سیلورلایت (SilverLight) استفاده کرد.
“مایکروسافت سیلورلایت یک بستر برنامه‌سازی تحت وب است که توانایی‌های مشابه نرم‌افزار ادوبی فلش دارد.” – منبع ویکی‌پدیا
به دلیل پشتیبانی نکردن کامل از ویندوز فون نسخه‌های ۷ و ۸ و ۸.۱ توسط شرکت مایکروسافت، ما در این مقاله به بررسی عملکرد ویندوز فون ۱۰ خواهیم پرداخت.
نقاط قوت:
به دلیل تشابه محیط کاربری ویندوز فون ۱۰ و ویندوز ۱۰ کامپیوتر، کاربران با در دست گرفتن دستگاه‌های دارای این سیستم عامل، بهتر و سریع‌تر از سیستم عامل‌های دیگر موبایل با عملکرد این سیستم آشنایی پیدا خواهند کرد.
پشتیبانی از زبان فارسی به صورت کامل یکی از نقاط قوت این سیستم عامل به حساب می‌آید، هر چند که از لحاظ گرامری شاید امتیاز کمتری نسبت به سیستم عامل اندروید داشته باشد.
به دلیل متن‌بسته بودن این سیستم عامل همانند سیستم عامل iOS، از لحاظ امنیتی بهتر از اندروید است.
پایداری سیستم عامل نسبتاً قابل قبول است. اما به دلیل اینکه این سیستم عامل هنوز در حال توسعه است، با دید مثبت آن را در یکی از موارد قوت این سیستم عامل قرار می‌دهیم.
برای اکثر ایرانیان نبود محدودیت در فروشگاه‌های خارجی، یک حسن است. پس این مورد را نیز بایستی در لیست ما بیافزاییم؛ چرا که فروشگاه نرم‌افزار مایکروسافت بدون محدودیت است.
محیط کاربری ساده و روان، هر کاربری را جذب این سیستم عامل می‌کند.
نقاط ضعف:
به دلیل تغییرات گسترده برای بروزرسانی این سیستم‌عامل توسط شرکت مایکروسافت، شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری چندان برای ارائه محصولات خودعلاقه نشان نمی‌دهند تا زمانی که سیستم عامل ویندوز فون ثبات خود را پیدا کند.
پایداری نسبتاً ضعیف سیستم عامل در اجرای برنامه‌ها یکی از نقاط ضعف اصلی این سیستم عامل است. هر چند که نباید فراموش کرد که این سیستم عامل، هنوز در ابتدای راه خود است.
نبود مرورگر سریع و مناسب نیز باعث شده است که کاربران را از این پلتفرم ناراضی کند.
سخنگوی شرکت مایکروسافت مدتی پیش اعلام کرد که ویندوز فون، پروژه شکست خورده است. این اظهارنظر خیلی از کاربران این سیستم عامل را دلسرد کرد. همینطور به دلیل این اظهارنظر بود که سهام شرکت مایکروسافت سقوط کرد. ولی به دلیل این ناهماهنگی‌ها (از جمله توسعه این سیستم عامل و همزمان بیان این موضوع)، ما با اطمینان، این موضوع را یکی از نقاط ضعف این سیستم عامل ذکر می‌کنیم؛ به صراحت می‌توانیم بگوییم، هنوز آینده این سیستم عامل مشخص نیست!
در مجموع بایستی گفت این سیستم عامل هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و نمی‌توان به صورت کامل در مورد این سیستم عامل اظهارنظر کرد. گفته‌ها و شنیده‌ها را بایستی کنار گذاشت و منتظر ماند و دید مهندسان چه تصمیمی خواهند گرفت.
با مطالعه این مقاله و دو مقاله‌ی قبل، از نقاط قوت و ضعف هر سه سیستم عامل آگاهی پیدا کردیم. حال برای امنیت خود، چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهیم…
واگریک شاهوردیان
کارشناس امنیت شبکه و فضای مجازی

پاسخ دهید

×

Cart